Sery w zalewie, zmniejszona porcja czyli Nakládané tvarůžky a hermelin, zmenšená porce


🇵🇱
Upłynęło trochę czasu, kiedy ostatni raz robiłem sery w zalewie. Bazując na swoich wcześniejszych doświadczeniach i to nie tylko w kwestii składników, postanowiłem robić częściej ale tyle żeby mi się nie przejadły.
Zakładając oczywiście, że przerwy między nimi nie będą zbyt długie aby się zalewa, którą chcę używać ponownie, nie zepsuła. (poprzednie wersje: ›1‹, ›2‹).
Aczkolwiek produkt typowo czeski ale post dwujęzyczny ponieważ najprawdopodobniej będzie już tak zawsze😉.
🇨🇿
Už je to nějaký čas, co jsem naposledy dělal nakládané sýry. Na základě svých zkušeností, a to nejen v oblasti ingrediencí, jsem se rozhodl je dělat častěji, ale jen tolik, aby mě neomrzely.
Samozřejmě za předpokladu, že pauzy mezi nimi nebudou příliš dlouhé, aby se nálev, který chci používat opakovaně, nezkazil. (předchozí verze: ›1‹, ›2‹).
Přestože je produkt typicky český, příspěvek je dvojjazyčný, protože to tak bude už asi navždy😉.


Składniki na zalewę:
• 0,8l oleju słonecznikowego
• 2-4 liście laurowe
• 10 kulek pieprzu
• 10 kulek ziela angielskiego
• 2 łyżeczki słodkiej papryki
• 1 płaska łyżeczka nasion kminu
• 1 łyżeczka rozmarynu
• 1 łyżeczka pasty chilli

Składniki do słoików:
• 10szt ołomunieckich twaróżków
• 2 sery hermelin (albo np. camembert)
• 4szt konserwowych ostrych papryczek chilli
• 400g konserwowych papryk "Kozie rogi"
• 200g oliwek
• 3 ząbki czosnku

Ingredience pro nálev:
• 0,8l slunečnicového oleje
• 2-4 bobkové listy
• 10 kuliček pepře
• 10 kuliček z nového koření
• 2 lžičky sladké papriky
• 1 plochá lžička semen kmínu
• 1 lžička rozmarýnu
• 1 lžička chilli pasty

Ingredience do skleniček:
• 10ks olomouckých tvarůžků
• 2ks Hermelínu
• 4ks ostrých chilli paprik
• 400 g konzervovaných paprik "Kozí rohy"
• 200 g oliv
• 3 stroužky česneku



Zalewa - przygotowanie:
Zaczynam od zalewy, ponieważ musi wystygnąć.
Do rondelka wlewam 0,8 litra oleju i dodaję wszystkie przyprawy oraz pastę chilli. Olej, tak samo jak poprzednio zagrzewam na ok 80°C, czyli wyłączam tuż przed osiągnięciem waru.

Nálev - příprava:
Začínám nálevem, protože potřebuje vychladnout.
Do hrnce naliji 0,8 litru oleje a přidám všechno koření a chilli pastu. Olej, stejně jako minulé zahřívám  přibližně na 80°C, tedy vypnu těsně před dosažením bodu varu.

Przygotowanie serów i reszty składników do zalania:
Sery wyjąłem z opakowania😉🤣, czosnek pokroiłem na cienkie plasterki. Ponieważ wszystkie rodzaje papryk użyłem konserwowe, więc odcedziłem je aby się lepiej pracowało. Papryki nie kroję, pozostawiam jak są, czyli również ogonki, które później idealnie nadają podczas konsumpcji aby odgryźć ostatni kawałek jadalnej części.

Ładowanie do słoików:
Jeden słoik trochę za duży na 2 hermeliny, ale to dlatego, że musi mieć ciut większą średnicę otworu od średnicy serów a innego odpowiedniego nie posiadam. Drugi odpowiednio mniejszy aby zmieścił 10 twarożków wraz z paprykami.
Na dno wkładam parę Kozich rogów i jedną Feferonkę i do każdego ze słoików połowę pokrojonego czosnku.
Między sery układam znów parę kozich rogów, do pustych miejsc kilka oliwek i feferonkę oraz niedawno kupione u Wietnamczyka bardziej pikantne małe papryczki chilli od tych czeskich. W przypadku twarożków po prostu wypełniam paprykami i oliwkami  puste miejsca.

Ilość papryk Kozie rogi, Feferonki i chilli użyłem proporcjonalnie do ilości serów oraz ich wypróbowanej pikantności na podstawie własnych smakowych preferencji.
Jeśli zwróciliście uwagę na to, że ilość przypraw jest w zasadzie ta sama co w poprzednich dużych porcjach to tylko dlatego, że stwierdziłem, że tym razem mogą być bardziej aromatyczne.

Příprava sýrů a dalších ingrediencí k zalití:
Sýr jsem vyndal z obalu😉🤣 a česnek nakrájel na tenké plátky. Vzhledem k tomu, že jsem všechny použité druhy paprik jsou sterilované, tak jsem je přecedil aby se s nimi lépe pracovalo. Papriky nekrájím, nechávám je tak, jak jsou, včetně stopek, které jsou pak ideální na snězení posledního kousku jedlé části.

Plnění do sklenic:
Jedna sklenice je na 2 hermelíny trochu velká, ale to proto, že průměr otvoru musí být o něco větší než průměr sýrů a jinou vhodnou nemám. Druhá je přiměřeně menší, tak aby se do ní vešlo 10 tvarůžků s paprikami.
Na dno dám pár Kozích rohů a jednu Feferonku a do každé sklenice polovinu nakrájeného česneku.
Mezi sýry opět dávám pár kozích rohů, a na prázdná místa přidávám pár oliv a feferonku a také nedávno koupené u Vietnamce ještě víc pikantnější malé chilli papričky, než jsou ty české. V případě tvarůžků jednoduše vyplňují paprikou a olivami prázdná místa.

Množství paprik Kozí rohy, Feferonky a chilli papričky jsem použil v poměru k počtu sýrů a jejich vyzkoušené pikantnosti, na základě vlastních chuťových preferencí.
Pokud jste si všimli, že množství koření je v podstatě stejné jako v předchozích větších porcích , tak jen proto, že jsem si uznal, že by tentokrát mohly být ještě víc aromatičtější.



Całość zalewam wystygniętym olejem z przyprawami, zakręcam słoiki i odwracam parę razy do góry dnem aby się wszystko jeszcze raz ładnie przelało i wymieszało z zalewą.

Vše zaliji vychladlým olejem a kořením, sklenice uzavřu a párkrát obrátím dnem vzhůru, aby se vše opět pěkně slilo a promíchalo s nálevem.

Na 2 dni wstawiam do lodówki aby spowolnić proces fermentacji czy rozkładu sera.
Po dwóch dniach przeniosę do spiżarni gdzie powinno być i chłodniej i ciemniej, czym by się miał zbytnio skracać okres dojrzewania i znów będę (NIE)cierpliwie czekał aż będą gotowe do zjedzenia.
Czas oczekiwania źródła podają różnie: od 3 dni do niewiele więcej niż tydzień, gdzie trzeba kontrolować czy serki miękną, ale na podstawie moich poprzednich doświadczeń wiem, że u mnie jest inaczej. Wszystko pewnie zależy od warunków, w których oczekują. Oto fragmenty z poprzednich prób degustacji🙂👇:

Pierwsza degustacja po 4 dniach: stwierdziłem, że chociaż jeszcze twardsze, to już wspaniale wchłonęły część aromatyzowanego oleju.
Kolejna po 6 dniach (info również w komentarzu): serki trochę zmiękły i straciły swój specyficzny aromat czyli jeszcze kilka dni mogą poleżeć.
Następnie 9 dnia: serki osiągnęły troszkę kwaskowaty smak, który da się nazwać smakiem fermentacji.
12 dzień: Serki już o smaku pikantnym z uczuciem fermentacji. Nadal jadalne, ale czym bliżej dna tym w większym rozkładzie.
Końcowy wniosek: Spożyć najpóźniej do 10 dnia, z tym, że i później nie są do wyrzucenia, tylko osiągają intensywniejszy smak.”
Biorąc pod uwagę czas oczekiwania podejrzewam, że będzie to idealny czasowy odstęp we wspomnianej kwestii: robić częściej ale tyle żeby mi się nie przejadły.
...i już mi ślinka cieknie😍🤤. Jak nie zapomnę to dodam zdjęcia z degustacji🤭.

Dám na 2 dny dávám do lednice, abych zpomalil proces kvašení nebo rozkladu sýra.
Po dvou dnech je přesunu do spíže, kde by mělo být chladněji a tmavěji, čímž by se neměla příliš zkracovat doba zrání, a opět budu (NE)trpělivě čekat, až se budou hodit ke snědku.
Zdroje uvádějí různé čekací doby: od 3 dnů až po něco málo přes týden, kde musíte kontrolovat, zda sýr měkne, ale na základě mých dřívějších zkušeností vím, že u mě je to jinak. Vše asi záleží na podmínkách, ve kterých čekají. Zde jsou ukázky z předchozích degustací🙂👇:


"První degustace po 4 dnech: uznal jsem, že i když jsou ještě tvrdší, tak už pěkně vstřebaly část aromatizovaného oleje.

Další po 6 dnech (info rovněž v komentáři): sýry trošku změkly a ztratily své specifické aroma, takže tam ještě pár dní vydrží.
9 dnů poté: sýry dosáhly mírně kyselejší chuti, kterou lze nazvat chutí kvašení.
12 den: Sýry už s pikantní chuti a s citelným kvašením. Stále jedlé, ale čím blíže ke dnu, tím ve větším rozkladu.

Konečný závěr: Spotřebovat nejpozději k 10 dní, ale ani poté to neznamená, že jsou k vyhození, jen mají intenzivnější chuť.”
Když vezmu v úvahu čekací dobu tuším, že to bude ideální časový interval ve zmíněné větě: dělat častěji, ale jen tolik, aby mě neomrzely.
...a už mi teče slina😍🤤. Pokud si vzpomenu, přidám fotky z degustace🤭.

kategoria bloga: ›Toni gotuje

0 Komentarze