Górobranie z nową aplikacją


Dawno mnie tu nie było ale wierzę, że czuwacie i przybędziecie aby poczytać to co wam chce przedstawić. Przede wszystkim jest to post o charakterze reklamy czy polecenia czegoś, ale bez obaw nie będę was namawiał do kupna garnków czy innych takich😁.
Chciałbym wam przedstawić niedawno odkrytą aplikację do zapisywania zdobytych szczytów. Jest to coś w rodzaju zbierania pieczątek w schroniskach, kolekcjonowania różnych odznak czy sam jeszcze nie wiem czego co w wielu przypadkach jest w jakiś sposób nagradzane.


Informacje zaczerpnięte ze strony Horobraní, czyli z zasad używania jak również opisów niektórych działów czy najczęściej zadawanych pytań (FAQ). 
Całość własnoręcznie przetłumaczona oraz częściowo zmieniona w celu utworzenia zrozumiałego opisu.  W tym celu jako nazwy aplikacji użyłem słowa Górobranie (Horobraní) - np. od słowa grzybobranie oraz osoby korzystające z aplikacji nazwałem Górozbieraczami. Oczywiście sprawdziłem jak sobie z treścią znalezioną w oryginalnych opisach poradzi translator w googlach i jak zwykle miałem zastrzeżenia😉. Jak najbardziej błędy w mojej wersji też mogą być, bo przecież nawet ja nie jestem doskonały😃.

Autorzy aplikacji zostali poinformowani o tym opisie wraz z propozycją ewentualnej pomocy w tłumaczeniu na język polski. Zarazem mam nadzieję, że nie będą mieć nic przeciwko tej publikacji wraz z "pożyczonymi" kolorowymi ikonkami szczytów. Podobnie jak autorzy również Wam oferuję pomoc w przypadku jakichś niejasności, czy to językowych czy też technicznych.

Informacje ogólne:
Horobraní zawiera bazę danych szczytów od najniższych do najwyższych w 3 państwach:
Czechy: 94 górskich pasm, 15447 szczytów
Słowacja: 84 górskich pasm, 6101 szczytów
Polska: 344 górskich pasm, 7433 szczytów
Odkąd jestem w jej posiadaniu to już kilka razy mapy były aktualizowane, więc widać, że prace ciągle trwają. Jeszcze nie dawno aplikacja nie była dostępna do pobrania poza granicami Czech, ale bardzo szybko po moim kontakcie z autorem to zostało zmienione. Wierzę, że stopniowo pojawi się obsługa w języku polskim, jeśli nie, to nie pozostanie wam nic innego jak nauczyć się czeskiego😁, ponieważ strona zawiera blogi i inne interesujące materiały czy wyzwania, które są nagradzane.
Korzystając z GPS w telefonie, rejestrujesz swoje wyjścia, które następnie widzisz na mapie i na przejrzystej liście. Za każdy odwiedzony szczyt otrzymasz tyle punktów, ile wynosi jego wysokość, a tym samym zbudujesz swój ogólny wynik.
Najważniejszym info o zasadach korzystania z aplikacji jest, że można iść pieszo, jechać rowerem, albo nawet na nartach. W duchu fair play używanie pojazdów silnikowych jest dozwolone tylko w celu zbliżenia się do punktu startowego. E-bike jest dozwolony.

Dopiero poznaję tę aplikację więc po jakimś czasie może dopiszę kolejne informacje dotyczące tego portalu.
Portal ma oczywiście swoją stronę na fb jak również grupę fanów , którzy na bieżąco dzielą się swoimi sukcesami, oczywiście też nie omieszkałem pochwalić się swoim pierwszym wyjściem z aplikacją.

Aplikacja służy przede wszystkim do rejestrowania wejść na szczyty i późniejszego wysyłania/synchronizowania z portalem, gdzie po zarejestrowaniu, znajdziesz swój własny profil, profile innych użytkowników oraz pełno turystycznych informacji. W aplikacji możesz szczyty przeglądać, wyszukiwać, filtrować, oceniać wg tego jak Ci się poszczególne wyjścia podobały oraz jak trudne dla Ciebie były.
Rejestracja podobno nie jest konieczna, ale na pewno jest przydatna, chociażby po to aby wykonać kopię zapasową wszystkich swoich górskich wędrówek. Nie stracisz ich jeśli zmienisz telefon albo aplikacja z jakiegoś powodu przestanie działać.
Jednocześnie będziesz mógł skorzystać z serwisu, na którym znajdziesz zdjęcia, oceny, informacje turystyczne, rankingi, wyzwania i nie tylko. 

Na stronie w wersji podstawowej jest w zasadzie to samo co w aplikacji. Do swoich wyników możesz wgrać zdjęcia oraz zmieniać swoje oceny i komentarze. Jeśli chcesz korzystać ze wszystkich funkcji musisz pobrać pełną wersję. Pełna wersja potrafi o wiele więcej innych ciekawych rzeczy! Do nich należą np:
- obszerniejszy profil a w nim więcej informacji o twoich osiągnięciach
- dostęp do grup Górozbieraczy czyli możliwość poznania kogoś tak samo zakręconego😉
- planowacz tras również z możliwością wgrania pliku gpx
porównywanie w rankingach
- konkursy i wyzwania z cennymi outdoorowymi nagrodami
- tablicę aktywności wszystkich użytkowników, gdzie możesz obserwować gdzie twoi (nie)znajomi byli na wycieczce albo jak im się powodziło czy podobało.
Aby zdobyć pełna wersję wystarczy wpłacić na konto minimalnie 100 czeskich koron. Niedrogo jak na rok "członkostwa" w pełnej wersji więc nie wahałem.

Śledzenie i zapis trasy:
Dzięki tej funkcji trasa wycieczki zacznie się zapisywać i zobaczysz ją bezpośrednio na mapie. Wpisz nazwę wycieczki i możesz ruszać. Aby zapewnić prawidłowe działanie, musisz włączyć działanie GPS w tle.
Rankingi: Możesz się porównywać z innymi! Ci, którzy są bardziej wprawni będą dla Ciebie inspiracją, a ci na tym samym poziomie będą pchać do przodu. Obecnie trwają rankingi miesięczne, całoroczne i dożywotnie. Możesz także wybrać tylko te góry, które Cię teraz interesują.
Tablica aktywności: Możesz obserwować aktywności innych Górozbieraczy, zobaczysz tam gdzie wszędzie byli na wycieczce i jak im się tam podobało.
Pierwsze wejścia: Ciekawym elementem jest przyznanie +100 punktów za każdy szczyt, którego nikt przed Tobą w sezonie nie odwiedził. Są one zaznaczone na mapie kolorem niebieskim.
Profile szczytów: O każdym szczycie znajdziesz interesujące informacje turystyczne. Jak jest szczyt popularny i jaki ma stopień trudności, a także komentarze i zdjęcia osób, którzy byli na szczycie przed tobą.
Profile użytkowników: Możesz sobie przeglądać profile innych Górozbieraczy, sprawdzić ich całkowity wynik, przeglądać mapy wyjść i zainspirować się ich zdjęciami i komentarzami.
Konkursy: Co miesiąc pierwsza trójka najlepszych w miesięcznym rankingu oraz kolejne trzy losowo wybrani Górozbieracze, którzy wspięli się na co najmniej jeden szczyt zostają nagrodzeni outdorowymi nagrodami od czeskich producentów.
Ponadto również nagradzają jedno z przesłanych zdjęć roczną prenumeratą magazynu "Svět outdooru" oraz jeden Górozbieracz, który w danym miesiącu zdobył co najmniej jeden szczyt o wysokości ponad 1000m, otrzyma piękną książkę z mapą tysięczników w Czechach.

Czy jest potrzebny internet?
Główna funkcja, czyli zapisywanie wyjść po zdobyciu szczytu, działa w trybie offline, więc nie jest to konieczne, ale na pewno pomoże, ponieważ dane mapy z trasami turystycznymi ładują się tylko wtedy, gdy jesteś online. Ale możesz je wcześniej naczytać przed podróżą w domu przez Wi-Fi, przeglądając miejsca, do których się wybierasz. Niektórzy Górozbieracze robią to również tak, że używają aplikacji mapy.cz z pobranymi mapami, które działają offline i na tej podstawie zapisują zdobyty szczyt.
Połączenie internetowe jest jednak niezbędne do logowania, synchronizacji szczytów i zdjęć oraz przeglądania szczegółów szczytu.
Zapisywanie szczytu:
Aby zapisać szczyt musisz być maksymalnie 50 metrów od szczytu i mieć włączoną lokalizację GPS.
Bez włączonego GPS nie można dokładnie określić lokalizacji, więc możesz mieć problemy z zapisaniem szczytu. Podczas przeglądania mapy w domu nie ma tej konieczności.
Nie da się wstecznie zapisać zdobytego szczytu. Musisz na nim po prostu być. Z tego samego powodu nie możesz zapomnieć o tym aby zapisać szczyt. Zapomnisz to masz pecha, musisz iść po raz kolejny. Horobrani (Górobranie) to właściwie taka gra-zabawa. Gdyby była możliwość wstecznego zapisu już by to nie była taka frajda😃. Poza tym miło jest znów odwiedzić piękne miejsca.
Kolory szczytów i punktacja:
fioletowy- otrzymasz tyle punktów ile wynosi wysokość szczytu n.p.m.
fioletowy z ostrzeżeniem - szczyty tak oznaczone są albo trudno dostępne, sezonowo niedostępne, dostępne tylko z przewodnikiem górskim, albo pod innym warunkiem.
niebieski - otrzymasz 100 dodatkowych punktów, jeśli jako pierwszy w danym roku zapiszesz szczyt w aplikacji.
czerwony - szczyty tak oznaczone są zabronione i nie ma za nie punktów. Są to szczyty poza wyznaczonymi trasami w rezerwatach przyrody, terenach wojskowych lub na terenach prywatnych.
żółty - szczyty tak oznaczone oznaczają te, które już w tym roku odwiedziłeś. Możesz go ponownie odwiedzić w dowolnym momencie, ale punkty otrzymujesz za to tylko raz w roku.

Ostrzeżenie przed oszustwem:
W przypadku podejrzenia naruszenia zasad, takich jak
- użycie pojazdu silnikowego (z wyjątkiem e-bike) w celu innym niż zbliżenia się do punktu startowego
- wykorzystania błędu w aplikacji w celu zdobycia punktów
- korzystanie z oprogramowania do symulacji pozycji GPS
punkty zostaną usunięte, a w przypadku powtarzających się naruszeń konto może zostać usunięte!

Najbardziej chyba przyjemnym zdaniem jest informacja, że aplikacja została stworzona tylko po to, aby wyruszyć w piękne miejsca, o których później można opowiadać innym. Jak dla mnie to jest kolejną motywacją, aby się znów ruszył. Przyznam się wam, że trochę zaniedbałem swoją T50.
Mam nadzieję ,że dzięki tej aplikacji znów zacznę. Tego dnia było niesamowicie duszno i parno. Początkowo w planie była Czantoria ale wybór padł na najbliżej położoną górę od miejsca zamieszkania. Prašivá.


Te liczby pod nazwą to ilość odwiedzin tej góry przez innych Górozbieraczy. Ja otrzymałem, zgodnie z wyżej napisanym, 541 punktów.


Żadne szaleństwo i to ani pod względem trudności jak też przebytych kilometrów. Zaledwie 7,5.
Trasa jak zwykle zapisana za pomocą Garmina i przeniesiona plikiem gpx do mapy.cz i traseo.pl
Po drodze na szczyt niebędący szczytem pojadłem jagód. Rosną obficie.


Dlaczego napisałem szczyt, który nie jest szczytem? Pewnie gdzieś pisałem, że na górze Prašivá są właściwie dwa punkty. Miejsce oznaczone jako grzebień (570m.n.p.m) na którym znajduje się krzyż


oraz szczyt, który chociaż jest w mapach to o mało go przegapiłem i nie zaznaczył bym do w opisywanej dziś aplikacji. Od krzyża zeszliśmy w dół i w zasadzie trasa przebiegała po równym terenie. Byłem więc czujny, po prostu tak jak napisałem z opisu autora: używałem do tego celu aplikacji mapy.cz


Dalej ciągle lekko w dół aż do turystycznego daszku, stamtąd do Bystrzycy, chwilę główną drogą, ale ze względu na duży ruch samochodów skręciłem między domy gdzie mogłem podziwiać stare drzewo. Grusza o obwodzie pnia 268cm i 18 metrach wysokości.


Dalej kierując się z powrotem pod Praszywą koło źródełka, które przyjemnie dostarczyło wody dla ochłody😀.


Znacie tę aplikację? Używacie? Jeśli nie to serdecznie polecam. Łatwa do znalezienia.
Podpisuję się pod zaproszeniem autorów: pobierz więc aplikację i rusz na szczyt z Górozbieraczem! Tylko Cię ostrzegamy, że jak raz zaczniesz, już będzie ciężko przestać🙂. Życzymy wielu miłych wrażeń!
Jak we wszystkich szanujących się webach i portalach tu też jest możliwość zgłaszania błędów czy brakującego szczytu. Przy okazji pisania tego posta zgłosiłem błąd w mapy.cz
Realnie szlak skręca wcześniej niż jest zaznaczony w mapie.


Znacie mnie i moje zamiłowanie do szperania w mapach więc też zbytnio nie waham ze zgłaszaniem błędów lub proponowaniem brakujących miejsc. Nadal będę testował i przy okazji zdam relację. W chwili obecnej jeszcze nie mam aktywnej pełnej wersji więc nie wiem jak działa reszta funkcji. Jeśli chcesz możesz znaleźć mój profil😉.

Będzie mi bardzo miło jak przewiniesz w dół i zostawisz swój komentarz lub chociaż jakąś reakcję🤩.

0 Komentarze