Przejdź do głównej zawartości

Co nowego u Toniego w blogu #37

T O N I      N A P I S A Ł

Jestem drobiazgowym perfekcjonistą ze skłonnościami pedantyzmu.
No bo jaką diagnozę można przypisać mojej naturze, która mnie zmusza do ciągłego poprawiania tego, co w zasadzie już było stworzone jako doskonałe?
Jedynym wytłumaczeniem jest fakt, że nikt nie jest doskonały i każdy może zrobić jakiś błąd, albo patrząc na moją chęć doskonalenia się po prostu spojrzę na to z perspektywy czasu i stwierdzam, że mogło by to wyglądać lepiej.
O czym mowa?
O tym, że po raz kolejny (sprawdźcie historię zmian na przestrzeni lat) zmieniłem wygląd spisu treści. Tylko ciut😉bo dopisałem za tytułem datę publikacji.
Pomysł powstał po tym jak zauważyłem, że po rozwinięciu "Co Toni napisał" (w bocznym panelu) nie pokazuje się charakterystyczne "drzewko" jak w starych motywach bloga.


Przy okazji dzięki temu znów odnalazłem jeszcze 2 tytuły, których jakimś cudem nie było w spisie treści.
Oto one:
Być albo nie być?
Skoczów, Wisła, Przełęcz Beskidek z cyklu: "Ja i mój rower".

Co jeszcze nowego?

Chciałbym obiecać, że koniec na razie ze zmianami, ale jak napisałem na początku: Mam manię😉
Czego nie mogę też obiecać, to że posty będą codziennie, ale już jutro nowy post: 10 rzeczy, które chciałbym zrobić zanim umrę.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

6/2016 z cyklu: Ja i mój rower. Przez Suchy na Łączkę i Filipkę

T O N I      N A P I S A Ł
z cyklu: Ja i mój rower
Gdyby nie wczorajsza 2 zmiana i powrót do domu przed północą, pewnie wybrałbym się w trasę, którą planuję już od kwietnia. Tydzień temu nawet rzuciłem hasło na fb, ale nie wypaliła pogoda.
Dobra, zdradzę wam sekret z posta 4/2016.😉Chodzi o drugie podejście na Girovą i odnalezienie dwóch jaskiń.
Wtedy już mi zabrakło sił, więc teraz w planie mam podjazd pociągiem do Mostów u Jabłonkowa, a potem przez Studeničny. Pewnie nie lekka trasa, ale obiecałem sobie.

Dziś pospałem więc plan trza odłożyć, ale czasu wystarczająco na to by odwiedzić Łączkę. Tym bardziej, że pewna znajoma podsunęła mi informację, że podobno można też z Bystrzycy Suchy.
Okolicę częściowo znam z pracy, ale tylko do ostatniego przystanku.

Czantoria. Pochodzenie i otaczające ją legendy.

T O N I      N A P I S A Ł
Jadąc kiedyś do pracy kupiłem sobie gazetę, tygodnik naszego regionu.
Pomyślałem sobie, że jak będzie dobra robota na cnc to będzie czas poczytać co w trawie piszczy. Tylko nie mówcie majstrowi.😀

Czas rzeczywiście miałem, chwilami, kiedy program zadbał o to bym na chwile usiadł.
Poza informacjami z regionu z wielką uwagą przeczytałem artykuł o Czantorii i o tym skąd właściwie pochodzi jej nazwa.
Jak wiecie, Czantorię widzę, o ile nie ma mgły, codziennie z okna czy jak wyjdę z domu. Tym bardziej zainteresował mnie ten temat.

Polsko czeski słownik wulgaryzmów

T O N I      N A P I S A Ł
Znacie zapewne doskonale post, w którym opisuję  polsko-czeskie różnice językowe, a tam pisze, że wbrew pozorom i ewentualnie krążącym mitom, czeski język nie jest aż tak podobny do naszego. Owszem, jest wiele podobnych słów, ale nie zawsze, a raczej rzadko kiedy oznaczają to samo.
Wśród moich czeskich znajomych mam niektórych, których z jakichś tam powodów fascynuje j.polski. Są też tacy, którzy należąc do pewnej mniejszości twierdzą, że język polski znają bardzo dobrze, ba! są i tacy, którzy twierdzą, że znają go lepiej niż ja, ale to już inny rozdział.😏

Jednym z tych, którzy ciągle o coś pytają, prosząc o tłumaczenie, jest pewien muzyk (LP), którego bardziej zafascynowały te słowa, których normalnie w życiu nie używamy.
Zdobył gdzieś książeczkę - słownik wulgaryzmów polsko-czeskich (nie tylko, jak widać na okładce). Postanowiłem wybrać kilka (naście, może dziesiąt) słówek, aby wam pokazać to, co niektórych Czechów fascynuje najbardziej. Jest to bogatość …