Konfiguracja AdiIRC Portable


Niedawno zaproponowałem wam przesiadkę z czat.onet na pirc. Jak sami wiecie zostało to odebrane pozytywnie i niektórzy od początku zdecydowali się na użycie klienta IRC czyli programu do czata na PIRC. Jak już wspomniałem, różnica polega na tym, że bramka pirc to strona, którą dość często również oznaczano jako aplet. Program daje szersze możliwości, chociaż na pierwszy rzut oka trzeba się trochę napracować, aby było wszystko to czego potrzebujemy. Ci, którzy używali na onecie Taboret2 lub SCC być może chętniej sięgną po tę opcję. Zaś ci, którzy mimo wszystko woleli klikanie z przeglądarki, być może i tu pozostaną w bramce.
Więc do dzieła. Pokażę, wam instalację wersji portable, czyli takiej, która nie wymaga instalacji, a można np. używać z pendrive.
Po pierwsze otwieram stronę programu i wybieram interesującą nas wersję. W zasadzie użytkownicy systemów 32 i 64 bitowych mogą używać wersji 32 z tym, że użytkownicy 32-bitowego nie mogą użyć 64-bitowego.


Klikając na screen strony wejdziesz na stronę.
Ściągam paczkę z programem. Odnajduję ściągnięty plik AdiIRC_2.6.zip, który najczęściej zapisuje się w Ten komputer>Pobrane Prawym przyciskiem myszy klikam 7-Zip>Wypakuj pliki


Wskazuję miejsce do wypakowania



Można zostawić jak jest lub też wpisać nazwę nowego folderu, np. czat lub AdiIRC. Może to być bardzo przydatne przy dodawaniu innych opcji.
 

Klikam OK i znowu OK.
Wiem gdzie zapisałem, więc otwieram program.


Wymazuję wszystkie okienka i wpisuję to co potrzebuję.
Nick: Toni1971 - ty oczywiście piszesz swój😉
Hostname: irc.pirc.pl
Port: 6667
Autojoin Channels: #bielsko_biala

Reszta okienek pozostaje pusta.
W okienku Autojoin Channels możesz wpisać jakikolwiek pokój, nie zapominając o hash (#) i o tym, że pokoje nie zawierają polskich znaków. Oczywista oczywistość: Uważać na literówki. Można wpisać więcej pokojów, ale tym zajmiemy się później.
Teraz klikam Log On.
Jeśli zapora systemu zapyta o pozwolenie - pozwólcie😉.


Nawet jeśli identyfikowaliście swój nick komendą (poleceniem) musicie to zrobić znowu, ponieważ jeśli dodatkowo włączyliście funkcję secure, do 20 sekund wasz nick zostanie zastąpiony Niezident (z cyferkami). Maksymalizujemy okna i czym prędzej więc wpisujemy pierwszą komendę:
/msg nickserv identify 1234
1234 oczywiście zastępujesz swoim hasłem.


Oto kolejne komendy, z którymi nie należy zwlekać:

 /msg NickServ set secure on
Zabezpiecza nam nicka przed kradzieżą, ale nie należy zapominać o tym by hasło było bezpieczne.
Po potwierdzeniu komendy Enterem, po chwili pojawi się komunikat:
-> *NickServ* set secure on
-NickServ- Opcja bezpieczeństwa dla twój nick została włączona.

/msg NickServ set kill quick
Wymusi zmianę nicka jeśli ktoś poza nami go użyje.
Pojawi się komunikat:
-> *NickServ* set kill quick
-NickServ- Ochrona dla twój nick ze zredukowanym opóźnieniem jest teraz włączona.


Z jakiegoś powodu u mnie nie działają ustawienia Server list, które opisał obserwator80, więc robię inaczej. Otwieram Options, czyli Alt+O i klikam Quick Connect
Zostawiam wypełnione pola Nick, Host i Port
Do pola Join these channel on connect można wpisać więcej pokojów/kanałów ale trzeba wiedzieć, że pomiędzy nimi musi być przecinek, a nie może być spacji. W przeciwnym wypadku nie zadziała.
Musi to wyglądać np. tak:
#30_i_40_latki_onet,#bielsko_biala,#samotnosc_w_sieci


Jak widać w okienku Run thes commands on connect mam wpisaną komendę:
/msg nickserv identify 1234
Tę komendę być może już znacie wcześniej, ale o ile nie wpiszecie tego tutaj, za każdym razem po włączeniu programu będzie trzeba identyfikować swój nick.

PS. Jeśli ktoś myśli, że 1234 to moje hasło i chciałby spróbować włamać się na mój nick - odradzam.
1234 użyłem w celach instruktażowych i każdy kto wpisuje te komendę musi na to miejsce wpisać swoje hasło podane przy rejestracji.

Teraz bezpiecznie możemy wychodzić i wchodzić z programu, a przyda się to do kolejnej konfiguracji.
Ponieważ właśnie dziś został oddany do użytku pakiet spolszczenia, więc udaję się na stronę w celu pobrania. Robię dokładnie tak jak tam jest opisane, czyli wypakowuję plik tam gdzie wypakowałem wcześniej AdiIRC. Następnie w programie klikam Options lub używam Alt+O
Klikam General i odnajduję Choose Language, gdzie wybieram: pl-PL, klikam Save i potwierdzam restart programu.


Pozostały ustawienia Server list, o których pisze obserwator80, ale jak wspomniałem, u mnie z jakiegoś powodu nie działały i muszę korzystać z okienka Quick Connect (Szybkie połączenie).
Wybieram więc tylko kilka niezbędnych konfiguracji.
Screeny zrobione jeszcze przed spolszczeniem, ale sądzę, że dacie radę.

Do Server list wchodzę poprzez Ctrl+S lub menu programu.


Klikam Add new network i pojawia się mniejsze okienko


Do Blank network wpisuję pirc.pl i klikam Add


Pojawia się okno z różnymi ustawieniami
W zakładce General najprawdopodobniej będą wypełnione niektóre pola, ponieważ zostały skopiowane z użytkownika systemowego pc. Wymazujemy więc to czego nie chcemy a w polu Nick powinien być nick, którego chcę używać.
Zaznaczam: Connect to this network on startup i zapisuję klikając Save.


Omijam zakładkę Servers i Channels (Serwery i Kanały) i klikam zakładkę Commands (Komendy). Do okienka wpisuję dwie komendy(polecenia): /mode nick +x wciskam Enter i kolejną:
/mode nick +t
Pierwsza (+x) ukrywa nasze IP, druga (+t) zabezpiecza przed pingowaniem. Jeśli nie wiecie co to, nie szkodzi, ja też nie wiedziałem, po prostu potwierdźcie Zapisz (Save) zostawiając zaznaczone: Uruchamiaj te komendy przy połączeniu.


Sądzę, że to wszystko dla poprawnego działania. W razie kłopotów znajdźcie mnie lub kogoś z wymienionych osób, chętnie pomogą. Spolszczenie macie więc pobawcie się ustawieniami, czat może np wyglądać jak u mnie:


Wiele osób pyta o emotki. Też są, w osobnym temacie: Instalacja emotków w AdiIRC
Więcej informacji na temat pirc i samego czata znajdziecie pod tymi linkami:
https://www.onetczat.site/
pirc.pl zakładka: Pomoc

Ważne: Jeśli twój system to XP, najprawdopodobniej nie zadziała wersja opisanego tu programu, ale i na to jest sposób opisany w linku podanym wyżej.

0 Komentarze